ŠKOLE ZA AFRIKU

Kako bismo milijunima djece u Africi omogućili obrazovanje i bolju budućnost, trebamo i Vašu pomoć.

Od ove školske godine i naša škola, Drvodjelska tehnička škola Vinkovci, dio je UNICEF-ovog projekta Škole za Afriku koji se  intenzivno provodi već četvrtu godinu, a kojim se nastoji pomoći izgraditi i opremiti škole za djecu Afrike kako bi i ona imala mogućnost normalnog  obrazovanja.

Škole za Afriku“ zajednička je inicijativa UNICEF-a, Zaklade „Nelson Mandela“ te Hamburškog društva za promoviranje demokracije i međunarodnog prava. Predstavljena je 6. prosinca 2004. godine u Cape Townu, a prve projektne aktivnosti započele su 2005. godine. Cilj je projekta osigurati pristup kvalitetnom obrazovanju milijunima djece u 13 afričkih zemalja: Angoli, Burkini Faso, Etiopiji, Madagaskaru, Malaviju, Maliju, Mozambiku, Nigeru, Ruandi, Južnoafričkoj Republici, Zimbabveu, Sijera Leoneu i Gvineji Bisau.

U prikupljanju pomoći za 13 najugroženijih zemalja afričkog kontinenta danas sudjeluje preko 27 razvijenih zemalja diljem svijeta. Na svjetskoj razini do sada je prikupljeno više od 185 milijuna američkih dolara. Brojne su škole izgrađene, a postojeće obnovljene. Djeci je osiguran pristup čistoj, pitkoj vodi i sanitarnim prostorijama, izgrađena su školska igrališta, a učionice opremljene potrebnim edukacijskim materijalima, školskim klupama i stolicama. Otvoreni su centri za rani odgoj i obrazovanje za najmlađu djecu, a djeca koja su prekinula svoje školovanje ili bila primorana raditi dobila su priliku pohađati centre za alternativno obrazovanje. Dosad je više od 28 milijuna djece dobilo priliku za sretnije djetinjstvo i bolju budućnost.

Hrvatska se projektu priključila 2008. godine, uz podršku Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Osnovne i srednje škole te dječji vrtići već osmu godinu zaredom pomažu svojim vršnjacima na afričkom kontinentu. Dvije godine prikupljali smo pomoć za djecu Ruande, četiri godine za djecu Etiopije, a od 2014. godine pomažemo djeci u Burkini Faso. Projekt ove školske godine ujedinjuje 215 škola i 80 dječjih vrtića iz svih krajeva Hrvatske. Više od 80 000 djece i mladih u Hrvatskoj, zajedno sa svojim učiteljima, nastavnicima, roditeljima i lokalnom zajednicom, pomaže ostvariti prava djece Burkine Faso te izgraditi sigurno mjesto za igru i učenje.

Priloženi dokumenti:
Skole_za_Afriku.pdf (4.89 MB)

objavio: Slavica Karatović   datum: 5. 11. 2015.

« Travanj 2024 »

Ispis statistike od 28. 2. 2016.